78 ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

78 ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

 

Wrzesień to miesiąc najróżniejszych uroczystości i obchodów związanych z rocznicą wybuchu II wojny światowej. Miejscem, które na stałe wpisało się już w kalendarz kartuskich uroczystości jest pomnik pamięci w Kaliskach. Tegoroczne obchody z uwagi na niesprzyjającą pogodę odbyły się wyłącznie w kościele pw. św. Kazimierza w Kartuzach.

 

Pomnik w lesie pod Kaliskami to miejsce upamiętniające śmierć ponad 300 mieszkańców powiatu kartuskiego, którzy okres II wojny światowej opłacili najwyższą ceną, jaką jest życie.

Co roku uroczystości uświadamiają nam, że w czasie II wojny światowej polegli ludzie, którzy mieli plany i marzenia na przyszłość. Zginęli, bo okazali się zbyt dobrymi fachowcami, zbyt mądrymi i inteligentnymi ludźmi, zbyt świadomymi Polakami. Doroczne obchody mówią o tym, że wojna to straszna rzecz i nie trzeba jej wywołać, nie trzeba nawet być żołnierzem walczącym na froncie, żeby zostać rozstrzelanym i spocząć w anonimowej mogile. 

 

uroczystosci kaliska

 

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym. W tym roku ZST reprezentowali uczniowie klasy 2 TEO oraz 3 TMT.